İçeriğe geç →

Korona Virüsü İle İlgili Herşey

Korona Nedir ?

Hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüstür.

Ne Zaman Nerede Ortaya Çıktı ?

Aralık başında Çin’de ortaya çıktı, merkez olarak Vuhan şehri tespit edildi, balık pazarından kaynaklı olduğu tahmin ediliyor.

Nasıl Bulaşır ?

Öksürük ve hapşırık sonucu etrafa yayılan virüslerin solunum yoluyla bulaşır, ayrıca virüsün bulaştığı eşyalara dokunduktan sonra elinizi ağzınıza veya burnunuza götürürseniz bulaşır.

Sayılarla Korona Virüsü

15 Mart itibariyle 156.400 enfekte 5.833 ölüm 73.968 taburcu edilen hasta kayıt edilmiştir.

Korona virüsü ile ilgili güngel istatistikleri buradan öğrenebilirsiniz.

Kaç Ülkede Görüldü ?

15 Mart itibariyle 150 ülkede tespit edilmiştir.

Yayılma Yolu

Çin merkezli virüs bütün ülkelere turist gezileri, iş seyahatleri, spor aktiviteleri gibi insan topluluğunun yoğun olduğu yollardan yayılmıştır.

Korona Virüsü Tedavisi Var mı?

15 Mart 2020 itibariyle kesin bir tedavi yok, birçok ülkede çalışmalar devam ediyor, birkaç ülke önemli adımlar attıklarını bildirdiler.

Yaz Aylarında Yayılma Hızı Düşecek mi?

Uzmanlar yaz aylarında tamamen yok olmasını bekliyorlar ancak RNA türü virüs olduğu için hangi yöne doğru evrileceği kestirilemiyor, yaz aylarında evrim geçirerek dayanıklılığı artarsa yayılmaya devam edecektir.

Türkiye’de Kaç Enfekte Var ?

15 Mart 2020 itibariyle 6 hasta tespit edilmiştir, ayrıca umreden dönen 10.330 kişi öğrenci yurtlarında karantinaya alındı.

Korunabilir miyiz ?

Korona virüsü bağışıklık sistemi zayıf kişiler ağır geçirmektedir, en büyük risk 65 yaş üzeri insanlardır, korunmak kısmen mümkündür.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir ?

Günde yedi saat uyuduğunuzdan emin olun. Günaşırı yarımşar saat egzersiz yapmaya çalışın. Meditasyon destekleyicidir. Tüm sebze ve meyveler antioksidan içerir. Özellikle pancar, mürver, sarmısak, brokoli, turunçgiller, böğürtlen ve kiviye öncelik verin.
(Hürriyet yazarı Dr. Mehmet Öz)

D Vitamini, çinko, üç saatte bir 500 veya 1000 mg Vitamin C (ishal yaparsa azaltılabilir), sistein içeren destekler, iki günde bir ‘colostrum’ ve probiyotik alınabilir.
(Biyokimya ve antiaging uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu)

Maske Kullanmalı mıyım?

Maskeler ülkemizde yanlış kullanılıyor, tek kullanımlık maskeler gün içerisinde defalarca çıkartılıp takılıyor bu durum hastalığın bulaşmasını artırıyor, ayrıca maskelerin hasta olmayan kişiler tarafından kullanılması gerekmemektedir.

Eldiven Kullanmalı mıyım?

Sağlık çalışanı değilseniz kullanmanız gerekmiyor, eldiven kullanmaktan ziyade el hijyenine dikkat etmek etkili bir korunma yöntemidir.

Toplu Taşıma Kullanabilir miyim?

Olabildiğince az kullanılması gerekmektedir, seyahat boyunca tek kullanımlık eldiven ve maske kullanılabilir, yolculuk sonrası eldiven ve maske uygun şekilde imha edilmelidir.

Çocuklar Nasıl Korunur ?

Yalan söylemeyin. Sorularını yanıtlayın. Korkutucu olmadan, baskı kurmadan ve tehdit etmeden ellerini sık sık yıkaması gerektiğini anlatın.
(Çocuk ve ergen psikiyatrı Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan)

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir